شبا که ما می‌خوابیم، آقا پلیسه بیداره.

دیشب بعد افطار با دو تا آبجیا و بچه‌هاشون و خود داداش رفتیم مغازه داداش که وسایل جدیدی که آورده بود رو قیمت بزنیم و بچینیم. به اضافه اینکه بعد یه مدت یه تمیزکاری کلی هم بکنیم  .

دیگه ساعت 3 و نیم بود کارمون تموم شده بود و داشتیم جمع می‌کردیم که بیایم. یه سری وسیله هم بود می‌خواستیم بیاریم خونه با یه چند تا کارتون کتاب که داداش جمعشون کرده. که همون موقع یه ماشین گشت پلیس اومد و ما فهمیدیم که این شعری که از بچگی به ما یاد می‌دادن که: "شبا که ما می‌خوابیم آقا پلیسه بیداره" حقیقت داره .

حالا ما در چه حالیم در صندوق و صندلی عقب بازه و توشِ و کارتونای کتابا به اضافه وسیله‌ها رو به زور چپوندیم که یه جوری خودمون هم بتونیم سوار شیم و بریم. بچه‌های آبجیا هم دارن تو خیابون دنبال هم می‌دون!

آقا پلیسه فقط یه نفر بود ماشین و پارک کرد و گفت دارین چی کار می‌کنین؟ که گفتیم اومدیم تمیزکاری مغازه. گفتش این وقت شب اونم اینجا، کنار بانک؟! کارت شناسایی‌تون و کارت ماشینو  ببینم؟ فقط آبجیم گواهینامه‌اش همراهش بود که نشون داد.

آقا پلیسه هم گفتش: الان من چی کار کنم این وقت شب نباید مغازه‌ای باز باشه. ما هم گفتیم: روزا که نمیشه بیای ماه رمضونه بعدم مشتری میاد. الانم مغازه باز نیست  فقط داشتیم تمیز می‌کردیم.

دیگه با اون وضع سر و لباس ما و با دو تا بچه خداییش دیگه داشت گیر بی‌خود می‌داد.

یادم اومد از دو ماه پیش که دزد اومد مغازه داداش گفتم: سرکار تو روز روشن ساعت 2 بعد از ظهر، اومدن قفل همین مغازه رو شکستن دخل و حفاظ در رو بردن بعد ما که زنگ زدیم به پلیس اومد. به ما میگن چرا واسه یه سرقت کوچیک زنگ زدین به پلیس؟! بعدم رفتن پی کارشون.

اونم دیگه گفتش خوب اونا برا کلانتری شماره ... (چی میدونم کجا بودن؟) وگرنه من همین الان تو اون خیابون دنبال یه 206 بودم داشت با در یه مغازه ور میرفت که تا من و دید فرار کرد!

می‌خواستم بگم حالا ماموریتت و لو نده! ولی دیگه هیچی نگفتم، اونم دیگه مجاب شد و ما هم ازش تشکر کردیم و اونم رفت .

خلاصه به جای اینکه اون به ما گیر بده ما یه گیری به پلیسه دادیم راهیش کردیم! 

/ 30 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آسمون

ب ماه گل: دیدی مشدی بازی درآوردی [خنده] حالا یه جوری باهم کنار میاییم معامله جوش بخوره

آسمون

والا منم منظور ماه گل رو نفهمیدم کدوم جنوب منظورشه [خنده] دیگه طی این چند سال هر چی تو کوچه خیابون یاد گرفتیم اینجا ارائه دادیم [قهقهه]

آسمون

ماه گل جان بیا لنگ بنداز دیگه پروانه میخواد پورسانت بگیره[قهقهه]

ماه گل

ب آسمون: خلاصه خرج ماهم زیاده دِگه خودت ک مِدِنی جنس منسا چقد گرونه از قِدیم هم گفتن: حساب حسابه کاکا برادر [نیشخند]

ماه گل

به پروانه: پورسانت؟؟؟؟ برو یرههههههههههه [نیشخند]

سپید

کار بسیار بسیار بسیار خوبی کردین[تایید][تایید][تایید] هیچ کاری نمیکنن فقط بلدن بگن میخواست مواظب باشین[اوغ][اوغ]

آسمون

والا منم واقعن نمیدونم معنیش چیه یعنی دقیقن از کجا اومده احتمالن از یارو گرفته شده اما دوستانه ست و شوخ یعنی از نظر احترامی با یارو فرق داره و دوستانه ست... جنبه شوخی داره که مثلن هی تو فلانی

آسمون

سرچ انجام شد : اولین کلمه ای که معمولا مشهدی ها را با این کلمه می شناسند کلمه یَرِه می باشد یَره= از این کلمه برای مخاطب قرار دادن افراد استفاده می شود که مترادف آن در زبان عامیانه کلمه آهای می باشد البته در امروزه بیشتر در موارد خاصی از این کلمه استفاده می شود به عنوان مثال در هنگام تعجب گفته می شود نِه یَره یعنی جدی اینجوریه! یابرای مخاطب قرار دادن کسی گفته می شود هو یره نگاه کن و یا گفته می شود هو یره کجا مِخِی بِری البته بعضی افراد به جای کلمه یره از کلمه یَرِگِه هم استفاده می کنند که دقیقا هم معنی کلمه یره می باشد یک شعر قدیمی مشهدی هست که میگه: آی یَره یَره یَره یارُم کَله پا مِره

آسمون

از یار میاد یره یعنی یار، دوست، رفیق وقتی یک مشهدی بهتون میگه هی یره یعنی هی رفیق